Łapiemy lato i trzymamy mocno, aby tak szybko nie pozwolić mu odejść. Letnia pogoda sprzyja organizacji kolejnych spotkań „Sztuki swobodnego przekazu” realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.
Najbliższe spotkanie – koncert „Potańcówka retro” Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej odbędzie się 2 września na dziedzińcu Zamku Gostynińskiego.
Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w dawnych melodiach polskiej przedwojennej rewii i kabaretu. Piosenki z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga, aranżacje Henryka Warsa i Rostworowskiego, wykonania orkiestr Golda i Petersburskiego, Karasińskiego i Kataszka, nieustannie ich inspirują. Walce, tanga, fokstroty, rumby i slow-foxy – Orkiestra wybiera to, co najlepsze wśród bogactwa sceny i ekranu dwudziestolecia i czasów powojennych i przywraca do życia ze współczesną wrażliwością muzyczną, zachowując styl i ponadczasowy urok dawnych melodii. Muzyka tamtych czasów nawiązuje do amerykańskiej muzyki popularnej, a jednocześnie osadzona jest w unikalnej i bujnej kulturze polskiego Dwudziestolecia. Jej unikalna finezja i energia rozsadzała parkiety przed stu laty - i rozsadza je teraz. Przedwojenna Warszawa zwana była przecież „Paryżem Północy”, miejscem, w którym spotykała się kultura Wschodu i Zachodu. Orkiestra Sentymentalna przenosi ten klimat we współczesność - w najlepszym guście. Daje drugie życie unikalnemu stylowi muzycznemu Dwudziestolecia, któremu nie dane było dojrzeć - jego rozkwit brutalnie przerwała wojna
i okupacja. Dzięki takim zespołom, jak Orkiestra, dzisiejsza Polska młodzież słucha jazzu i szaleje na parkietach w rytm nowych wykonań stuletnich dziś utworów.
Wstęp na wydarzenie bezpłatny.
Zaprasza Stowarzyszenie Art Energy z partnerami: Samorządem Województwa Mazowieckiego, Urzędem Miasta Gostynin, Starostwem Powiatowym w Gostyninie, Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie, Agencją Rozwoju i Promocji Zamek Sp. z o.o., Muzeum Mazowieckim w Płocku, Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Gostyninie.